Góra Świętej Anny

Położona kilka kilometrów na południe od autostrady Kraków – Wrocław Góra Świętej Anny to niewielka i spokojna miejscowość. Znajduje się tu jednak jeden z najcenniejszych zabytków województwa opolskiego – barokowa bazylika i kościół franciszkanów, mieszczące Sanktuarium świętej Anny, opiekunki rodzin. Co roku podczas odpustu przybywają tu tysiące wiernych aby modlić się o jej wstawiennictwo w różnych sprawach związanych z życiem rodzinnym.

Jednak Góra Świętej Anny to nie tylko miejsce kultu. Wzniesienie osiągające 400 metrów nad poziomem morza to bazaltowy stożek otoczony tufem wulkanicznym. To także teren objęty ochroną parku krajobrazowego dla zachowania unikalnego zespołu krajobrazowo – przyrodniczego. Wytyczono tu kilka szlaków turystycznych, które pozwalają na poznanie malowniczego terenu.

Sama miejscowość położona jest malowniczo na szczycie góry. Jej centralnym punktem jest barokowa, XVII wieczna bazylika ozdobiona przepięknymi witrażami. Osłuchać tu można także jednych z największych na Opolszczyźnie organów.

Początki kultu świętej Anny w tym miejscu sięgają przełomu XV i XVI wieku. To z tego okresu pochodzi uznawana za cudowną figura świętej Anny Samotrzeć znajdująca się w tutejszej bazylice. Sam kościół wraz z klasztorem franciszkanów pochodzi z połowy XVI wieku, a jego wyposażenie powstałe ponad dwa wieki później reprezentują styl neobarokowy. Na stokach góry powstało blisko 40 kaplic kalwaryjskich oraz dróżki Męki Pańskiej i Matki Bożej. Wszystko to łącznie z grota lourdzką tworzy największe centrum pielgrzymkowe Diecezji Opolskiej.

Góra Świętej Anny to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na walory krajobrazowe oraz spokój niewielkiej miejscowości. Ciekawostką, na którą zwracają uwagę przyjezdni są tez dwujęzyczne, polskie i niemieckie tablice miejscowe umieszczone tu ze względu na zamieszkiwanie w tych okolicach znacznej mniejszości niemieckiej.