Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Na obrzeżach znajdującego się na północno zachodnim skraju województwa mazowieckiego Sierpcu mieści się skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej. Pokazuje on zabudowę charakterystyczną dla tej części Mazowsza a także stanowi urokliwy zespół architektoniczny.

Muzeum w Sierpcu powstało w 1971 roku i początkowo miało za zadanie jedynie gromadzenie dzieł twórców ludowych z okolicy. Z czasem jednak cały projekt zaczął się rozrastać o przedmioty użytkowe, stare narzędzia, stroje i wyposażenie domów aby z czasem dojść do gromadzenia także dawnej zabudowy wiejskiej.

Obecnie na terenie skansenu znajduje się kilkadziesiąt obiektów reprezentujących przekrój przez mieszkańców mazowieckich wsi. Znajdują się tu zarówno chałupy i całe zagrody należące do zubożałej szlachty, bogatych chłopów, zagrodników jak i wiejskiej biedoty. Do Muzeum przeniesiono także zespół zabudowań dworskich, wokół których odtworzono park, drewniany kościół z miejscowości Drążdżewo koło Przasnysza oraz ostatnią zachowaną na terenie Mazowsza oryginalną karczmę.

Wszystkie obiekty są kompletnie wyposażone a ich wystrój zmieniany jest zależnie od pory roku oraz tradycyjnych okresów świątecznych. Doskonałym uzupełnieniem ekspozycji są przydomowe ogródki, którymi opiekują się pracownicy skansenu. W skansenie hoduje się też zwierzęta, takie jak kury, kaczki, kozy, owce, krowy czy konie. Wszystko to sprawia, że wchodząc do skansenu ma się wrażenie, ze wchodzi się do najprawdziwszej wciąż żyjącej wsi.

W Muzeum obchodzone są też wszystkie ważniejsze święta, wykonywane są także prace polowe. Podczas specjalnych pokazów zobaczyć można między innymi sianokosy, żniwa, kopanie ziemniaków czy przędzenie lnu.