Muzeum Powstania Warszawskiego

Na warszawskiej Woli w starej Elektrowni Tramwajów Miejskich mieści się jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w kraju. Otwarte w 2004 roku, w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego szybko okrzyknięto najciekawszym pomysłem ostatnich lat. 

 O zapotrzebowaniu na taki sposób przedstawiania historii świadczą tysiące setki tysięcy turystów z kraju i zagranicy odwiedzających je każdego roku. Dla większości z nich wizyta w Muzeum powstania warszawskiego jest nie tylko sposobem na spędzenie wolnego czasu ale także wielka lekcją historii.

A zbiory Muzeum są imponujące. Zgromadzono tu zdjęcia, listy, broń, umundurowanie, przedmioty użytkowe, filmy, nagrania radiowe związane nie tylko z samym przebiegiem powstania warszawskiego ale także z życiem w okupowanej Warszawie. Ekspozycja rozmieszczona jest na kilku piętrach zajezdni i ma charakter multimedialny. Zwiedzający prowadzony jest przez historię Warszawy od wybuchu II wojny światowej, przez najważniejsze okupacyjne epizody po wybuch powstania i jego przebieg. W porządkowaniu wiadomości pomagają umieszczone przy każdym przystanku kartki z kalendarza, które opisują kolejne dni walczącej stolicy.

Oprócz licznych eksponowanych pamiątek z okresu II wojny światowej w poszczególnych salach znajdują się także specjalne stanowiska do odsłuchu wspomnień osób biorących udział w powstaniu, audycji radiowych oraz miejsca, gdzie wyświetlane są krótkie filmy z okresu okupacji. Wszystko to sprawia, że łatwiej przenieść się w klimat wydarzeń sprzed ponad sześćdziesięciu lat.

Wrażenie to pogłębiane jest przez miarowe uderzenia słyszalne w każdym miejscu Muzeum. Jest to odgłos serca miasta, które dodatkowo wprowadza w stan zadumy i lekkiego niepokoju. Osiąga on swoje apogeum kiedy dochodzi się do Sali, w której zrekonstruowano fragment warszawskich kanałów, którymi powstańcy wychodzili z zagrożonych dzielnic miasta.

Dużą atrakcją dla wszystkich zwiedzających jest umieszczony w największej sali Muzeum zrekonstruowany brytyjski samolot Liberator, z którego dokonywano zrzutów broni, żywności i lekarstw dla powstańców. Tuż za nim znajduje się niewielka sala kinowa, w której wyświetlany jest niezwykły trójwymiarowy film „Miasto ruin” pokazujący Warszawę zaraz po wyzwoleniu, widzianą z okien samolotu lecącego nad miastem. Bardziej przejmujące podsumowanie ekspozycji ciężko sobie wyobrazić.