Centrum Nauki Kopernik

O tym, że nauka nie musi się kojarzyć ze szkołą, klasówkami i nudnymi lekcjami przekonują od kilku lat twórcy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ta pierwsza i jak na razie jedyna tego typu placówka w kraju przyciąga codziennie tysiące zwiedzających w każdym wieku. Zobaczyć tu można zarówno przedszkolaka jak i dorosłego, którzy z równym zainteresowaniem przyglądają się maszynom i urządzeniom prezentującym najrozmaitsze zjawiska zachodzące w świecie znajdującym się obok nas.

Centrum Nauki Kopernik to placówka zupełnie nowego typu, zaprojektowana tak by każdy zwiedzający miał możliwość samodzielnego dotknięcia każdego przyrządu, wykonania doświadczenia czy obserwacji zjawisk. A wybór dziedzin wiedzy oraz stanowisk jest imponujący. Fizyka, chemia, biologia, historia, nauki społeczne, astronomia, psychologia, automatyka zebrane w sześciu tematycznych galeriach, których uzupełnienie stanowi Teatr Robotyczny oraz planetarium są w stanie zająć przez cały dzień nawet osobę najbardziej odporną na wiedzę. Co ciekawe w centrum nawet ci, którzy nigdy nie interesowali się dana dziedziną wiedzy odkrywają, że może być ona ciekawa. Na pewno jest to zasługa prawie 450 stanowisk, gdzie można zapoznawać się ze zjawiskami zachodzącymi w otaczającym nas świecie.

Oprócz wystaw stałych w Centrum znajdują się laboratoria, gdzie prowadzone są warsztaty. Są one otwarte dla wszystkich chętnych pod warunkiem wcześniejszego zapisania się na konkretny dzień i godzinę. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także występy Teatru Robotczynego, gdzie główne postaci odgrywane są nie przez ludzi ale mówiące roboty. Robią one szczególnie duże wrażenie na najmłodszych odwiedzających centrum. 

Z kolei miejscem gdzie można doskonale wyciszyć się po wizycie na wystawach jest planetarium. Trwające około 45 minut seanse odbywają się co godzinę i pozwalają na przeniesienie się w świat kosmosu i astronautyki. Podczas projekcji widzowie zapoznać się mogą z tajemnicami nieba i odległych galaktyk oraz z historią odkryć astronomicznych.   

Centrum Nauki Kopernik wypełniło bardzo ważną lukę, która istniała w dziedzinie popularyzacji wiedzy. To miejsce gdzie każdy może się przekonać, że nauka nie jest nudna i trudna. Trzeba ją tylko zrozumieć.