Wawel

Wawel to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Polsce. Siedziba królów, narodowa nekropolia, jedno z najważniejszych muzeów w kraju oraz symbol polskiej państwowości wznosi się na wzgórzu w zakolu Wisły w Krakowie.

Charakterystyczna gotycka sylwetka zamku reprodukowana była wielokrotnie także na licznych oficjalnych dokumentach jak na przykład paszporty. Zamek królewski, katedra wawelska, dziedzińce oraz znajdująca się w wapiennym wzgórzu tak zwana Smocza Jama to także stały element każdej wycieczki do Krakowa.

Na Wzgórzu Wawelskim już we wczesnym średniowieczu istniał gród i siedziba władcy. Z tego okresu pochodzą odnalezione pod obecną katedrą relikty kościoła świętego Gereona. Wiążą się one z powołaniem w 1000 roku biskupstwa w Krakowie. Na przełomie XI i XII wieku stanął tu zamek obronny, który z czasem był sukcesywnie rozbudowywany. 

Kiedy Kazimierz Odnowiciel przeniósł do Krakowa stolicę Polski Wawel zaczął pełnić funkcję królewskiej siedziby. Wiązało się to z dalszymi przebudowami i powiększaniem budowli. Pojawiały się kolejne wieże oraz luźno stojące budynki, które otaczały dziedziniec. W 1499 roku zabudowania wzgórza padły ofiarą pożaru. Odbudowa w stylu renesansowym trwała przez prawie cały XVI wiek przerywana kolejnymi pożarami. W ten sposób powstała budowla, która z niewielkimi przeróbkami przetrwała do dziś.

Główny dziedziniec zamkowy otoczony jest czworokątnym budynkiem z przepięknymi krużgankami. Wnętrza kryją sale o pięknie zdobionych stropach i ścianach. Wiele pomieszczeń jest polichromowanych, w innych zobaczyć można drogie kurdybany. Ozdobą ścian są także przepiękne gobeliny – arrasy, których kolekcja należy do najlepszych w kraju.

Obok zamku najczęściej odwiedzanym miejscem na wawelskim wzgórzu jest katedra, w której pochowano polskich królów oraz najwybitniejszych przedstawicieli świata polityki i kultury. Perłą katedry jest renesansowa Kaplica Zygmuntowska zbudowana na planie centralnym, z kopułą zakończoną latarnią. To jeden z najlepszych w całej Polsce przykładów budowli renesansowej.

Wizyta na Wawelu to podróż w odległe zakamarki polskiej historii a także wspaniałe spotkanie ze sztuką.