Tatrzański Park Narodowy

Tatry to najbardziej znane i najchętniej przez turystów odwiedzane góry w Polsce. To także najlepszy w kraju przykład gór o charakterze alpejskim z pięknie widocznym piętrowym układem roślinności. Lasy liściaste przechodzące w iglaste, następnie w kosodrzewinę, piętro hal a w końcu nagie kamienne turnie robią na przybyszach z nizin niesamowite wrażenie.

Tatry są oczywiście najwyższymi górami w Polsce. Nie trudno znaleźć tu szczyty sięgające dość znacznie ponad granicę 2000 metrów nad poziomem morza. Sprawia to, że występuje tu specyficzny mikroklimat oraz występują niespotykane nigdzie indziej gatunki roślin i zwierząt.

W celu ochrony tego unikalnego w skali kraju środowiska przyrodniczego powołano w 1954 roku Tatrzański Park Narodowy. Obejmuje on teren praktycznie całych polskich Tatr i rozpoczyna się tuż przy granicach Zakopanego. Na jego terenie poruszać wie wolno jedynie po wyznaczonych szlakach turystycznych tak aby nie niszczyć wspaniałej przyrody.

Bogactwem Parku są przede wszystkim przepiękne górskie krajobrazy. Nawet niezbyt wyćwiczony turysta od razu spostrzeże różnice między wapiennymi i łagodnymi Tatrami Zachodnimi a skalistymi, granitowymi Tatrami Wschodnimi nazywanymi też Wysokimi. To tu znajduje się najwyższy szczyt Polski – Rysy sięgający 2499 metrów nad poziomem morza.

W Parku spotkać można zarówno wspaniale bory iglaste jak i zarośla kosodrzewiny a także górskie hale i najwyższe piętro turni, gdzie rosną jedynie porosty, mchy i pojedyncze kępki trawy. Powoduje to występowanie specyficznej fauny. Spotkać tu można niedźwiedzie, rysie, wilki a także płochliwe kozice.

Teren parku jest udostępniany dla turystów za pomocą licznych szlaków turystycznych. Mają one różny stopień trudności i wiodą zarówno wygodnymi dolinami potoków – Doliny Kościeliska, Chochołowska czy Strążyska jak i urwistymi graniami. Najtrudniejszym ale tez jednym z najbardziej widokowych jest tak zwana Orla Perć zabezpieczona łańcuchami i możliwa do pokonywania jedynie ruchem jednostronnym.

Tatrzański Park Narodowy odwiedzają każdego roku miliony turystów. Większość z nich wybiera szlaki łatwe i pozostaje w dolinach. Dlatego mimo natłoku odwiedzających nawet tu można natknąć się na miejsca gdzie będziemy sam na sam z przyrodą. Dobrym pomysłem jest także wybranie się tu poza okresem wakacji czy długich weekendów. Góry będą tak samo malownicze a tłumy zdecydowanie mniejsze.