Stare Miasto w Krakowie

Kraków należy do ścisłej czołówki miast odwiedzanych przez turystów. Każdego roku rzesze przyjezdnych z kraju i z zagranicy zakochują się w jego atmosferze i uroku. Wyjeżdżając wywożą wspomnienia stuku końskich kopyt o bruk, trąbki hejnalisty odzywającego się co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego oraz czegoś nieuchwytnego, czego doświadczyć można tylko w Krakowie. 

Stare Miasto w Krakowie skupione jest wokół przestronnego rynku. Należy on do największych gotyckich placów w Europie. W jego centralnej części stoją Sukiennice, dawny budynek w którym handlowano suknem, a obecnie mieszczący w podcieniach kramy z rękodziełem ludowym. Na piętrze mieści się tu galeria malarstwa polskiego, w której podziwiać można najważniejsze obrazy dla historii kraju.

Tuż obok siedzi na cokole Adam Mickiewicz, którego pomnik jest głównym miejscem spotkań w mieście. Wokół niego rozłożyły się ze swoimi straganami krakowskie kwiaciarki. Nieopodal z kolei wznosi się wieża ratuszowa.

Wśród budowli wokół Rynku wyróżnia się Kościół Mariacki, z gotycką dwuwieżową fasadą. To właśnie stąd co godzinę rozbrzmiewa przerwany w pół taktu hejnał grany na pamiątkę bohaterskiego hejnalisty, który w trakcie najazdu tatarskiego zginął wzywając mieszczan do obrony. Wnętrze kościoła kryje prawdziwy skarb. Gotycki rzeźbiony ołtarz autorstwa Wita Stwosza do dziś zachwyca swym dostojeństwem.

Wokół Rynku rozsiadły się mieszczańskie kamieniczki. Większość z nich mieści w podcieniach i na parterach modne kawiarnie i restauracje. Latem stoliki wystawione na płytę Rynku zachęcają do chwili przerwy w zwiedzaniu i relaksu przy kawie.

W którąkolwiek stronę od Rynku skierujemy swoje kroki znajdziemy spokojniejsze znacznie wąskie uliczki ze starymi kamieniczkami. Główny trakt odwiedzany przez turystó wiedzie zwykle Floriańską do Bramy miejskiej i barbakanu albo Grodzką na Zamek. 

Nieopodal, przy Gołębiej wznosi się gmach Collegium Maius, części Akademii Krakowskiej, która była pierwszym w Polsce i drugim w Europie Środkowej uniwersytetem. Uczelnia funkcjonująca dziś jako Uniwersytet Jagielloński założona została w 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego.    

Aby dokładnie poznać Stare Miasto w Krakowie potrzeba co najmniej jednego dnia. Tu nie da się wpaść na chwilę i zaraz pobiec dalej. Tu trzeba zostać, zajrzeć w każdy zaułek, zajść na otaczające je Planty by tam odpocząć chwilę w cieniu drzew a wieczorem zachwycić się wspaniale podświetlonymi głównymi budowlami. I zakochać się w Krakowie tak jak wielu wcześniej.