Pieniński Park Narodowy

Położone na południu województwa małopolskiego Pieniny należą do najchętniej odwiedzanych i najbardziej rozpoznawalnych polskich gór. Zajmują one teren między przełęczą Rozdziela, położonej na granicy polsko – słowackiej do doliny Białki. Należą do tak zwanego pasa skałkowego, charakteryzującego się odmienną budową od położonych po sąsiedzku Beskidów. 

Centralna część Pienin, z najbardziej charakterystycznymi szczytami Trzema Koronami i Sokolicą objęta jest już od 1932 roku ochroną w ramach Parku Narodowego. Chroni są tu zarówno urozmaiconą rzeźbę terenu z licznymi ścianami i wychodniami skalnymi jak i wysokogórska roślinność, która występuje tu na unikalnie niskiej wysokości. Trzeba bowiem powiedzieć, że pomimo swej wyniosłości  Pieniny Właściwe, objęte ochroną parkową nie przekraczają nigdzie wysokości 1000 metrów nad poziomem morza. Najwyższy szczyt całej grupy górskiej znajduje się w tak zwanych Małych Pieninach na granicy ze Słowacją. Wyglądająca znacznie mniej spektakularnie Wysoka liczy 1050 metrów nad poziomem morza.

Pieniński Park Narodowy jest jednym z najmniejszych w kraju ale jednocześnie należy do grupy najatrakcyjniejszych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym. Na jego terenie wytyczono 35 kilometrów szlaków, dzięki którym turyści mogą poznawać jego najbardziej malownicze zakątki. Ich największe zagęszczenie występuje w okolicach Trzech Koron. Na ich szczycie, podobnie jak na pobliskiej Sokolicy zlokalizowane są dwie platformy widokowe. Pozwalają one na podziwianie malowniczych górskich krajobrazów oraz Doliny Dunajca. 

Granicą parku przebiega także trasa spływu pienińskiego, jednej z największych atrakcji turystycznych tego terenu. Podróż flisackimi tratwami z Kątów do Szczawnicy lub Krościenka, przełomowym odcinkiem Dunajca to niezapomniana przygoda. Z poziomu rzeki strome ściany skalne Sokolicy i Trzech Koron robią wyjątkowe wrażenie. Do parku należy także udostępniany do zwiedzania, położony nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego zamek Czorsztyn.

Wędrówki po Pienińskim Parku Narodowym zapadają w pamięć na długo. Niepowtarzalne krajobrazy, wspaniała przyroda i bystre wody Dunajca sprawiają, że co roku przybywają tu tysiące turystów.