Lubuski Szlak Wina i Miodu

W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród turystów zaczyna cieszyć się ekoturystyka czyli turystyka związana z winiarstwem. Jest to forma odpoczynku rozpowszechniona w krajach zachodniej Europy, gdzie we francuskich, włoskich czy hiszpańskich winnicach co roku tłumy odwiedzających poznają tajniki uprawy winorośli, produkcji szlachetnego trunku oraz wśród wspaniałych krajobrazów rozkoszują się wypoczynkiem z dala od zgiełku miasta.

Także Polska posiada swoje winne zagłębie. Jest nim rejon Zielonej Góry w województwie lubuskim. Tutejsi winiarze nie chcą być gorsi od swych kolegów z zachodniej Europy i proponują swoim gościom możliwość spędzenia urlopu wśród winnic oraz pasiek rozrzuconych w pięknym i malowniczym terenie.

Szlak Wina i Miodu to inicjatywa mająca za sobą już kilka lat istnienia i każdego sezonu poszerzająca swoją ofertę o nowe obiekty i usługi. Ciągnie się on od okolic Gorzowa Wielkopolskiego po Zieloną Górę, przy czym najwięcej winnic znajduje się właśnie w okolicach tej ostatniej. 

Położone na szlaku winnice oferują możliwość degustacji swoich wyrobów, podglądania prac sezonowych, organizują uroczyste winobrania a także biesiady oraz spotkania poświecone winiarstwu. Na Lubuskim szlaku znalazły się także tamtejsze pasieki, których wyroby są znane w całej Polsce. Oferują one nie tyko miód ale także całą gamę produktów pszczelich, z których wiele ma znaczenie terapeutyczne. Zarówno w winnicach jak i pasiekach istnieje możliwość zakupu lokalnych wyrobów. Wiele z nich prowadzi także działalność agroturystyczną.

Na szlaku znajdują się także obiekty, które pozwalają turystom lepiej poznać historię winiarstwa na tym terenie. Należy do nich przede wszystkim Muzeum Wina w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, gdzie na unikalnej w skali kraju wystawie prezentowane są nie tylko lokalne tradycje związane z ta gałęzią rolnictwa ale także sam proces produkcji oraz urządzenia i przyrządy używane przy produkcji. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Etnograficzne w Ochli, które jako jedyne w Polsce posiada plenerową ekspozycję poświęconą wytwarzaniu wina oraz własną winnicę. Można tu także zobaczyć dom winiarza z XVIII wieku. Z kolei tradycjom pszczelarskim poświęcony jest skansen w Pszczewie.

Szlak Wina i Miodu to jedna z nowszych atrakcji województwa lubuskiego. Jest ona szczególnie atrakcyjna dla osób lubiących regionalne wyroby oraz tych, których ciekawią tematy związane z produkcją tych szlachetnych wyrobów.