Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w LublinieLublin – stolica województwa i jedno z największych miast Polski Wschodniej. Nazywane często bramą Wschodu i miastem, gdzie spotykają się różne kultury. Jego centralnym punktem jest Stare Miasto, leżące w obrębie dawnych murów miejskich. Pokrywa się ono z zarysem średniowiecznego Lublina lokowanego w 1316 roku na niewysokim wzgórzu. 

Lubelskie Stare Miasto tworzy jakby osobną całość, zamkniętą od strony Krakowskiego Przedmieścia Bramą Krakowską, a od strony Zamku Bramą Grodzką. Brukowane, zamknięte dla normalnego ruchu samochodowego uliczki i zaułki zachęcają do spacerów. Wchodząc przez Bramę krakowską ma się wrażenie przeniesienia do innego świata, odmiennego od ruchliwego i gwarnego deptaka, jakim jest Krakowskie Przedmieście. 

Stare Miasto to także miejsce, gdzie podziwiać można wiele ciekawych zabytków. Pierwszym z nich jest wspomniana Brama Krakowska, z charakterystycznym barokowym hełmem. Po jej przejściu, po obydwu stronach zobaczyć można fragmenty dawnych murów miejskich. Posuwając się wzdłuż nich na prawo dojść można do Wieży Trynitarskiej. Przejście pod nią prowadzi na plac, nad którym góruje barokowa sylwetka lubelskiej archikatedry pod wezwaniem świętych Janów. Wieża Trynitarska to także wspaniały punkt widokowy na Stare Miasto i jego okolice.

Stare Miasto w LublinieSpod Bramy Krakowskiej zaledwie kilka kroków dzieli nas od lubelskiego Rynku. Jego centralnym punktem jest Trybunał Koronny. Otaczają go malownicze renesansowe i barokowe kamienice. Ich dolne kondygnacje zajmują obecnie liczne restauracje, kawiarnie i knajpki. Latem cały rynek otoczony jest stolikami z parasolami, gdzie w cieniu można odpocząć po spacerze. 

Kierując się w prawo od Rynku dochodzimy do Bazyliki ojców Dominikanów. To najbardziej wartościowy zabytek lubelskiego Starego Miasta. Renesansowy wystrój, relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz polichromia przedstawiająca wielki pożar Lublina to tylko niektóre z jego skarbów.

Rynek jest najwyżej położonym punktem Starego Miasta. Schodząc w dół, główną ulica Grodzką dochodzimy do Placu Po Farze. Stał tu kiedyś główny kościół miasta. Dziś jego zarys wyznaczają odnowione, a nocą dodatkowo podświetlone fundamenty. Stąd już tylko kilka kroków do zamykającej Stare Miasto Bramy Grodzkiej i przejścia na Zamek. 

Stare Miasto w Lublinie to nie tylko główne jego punkty, ale także plątanina zaułków i uliczek z malowniczymi bramami i kamienicami. Warto wśród nich pobuszować wczuwając się w klimat tego miasta spotkania Wschodu i Zachodu.