Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny
Liczący niespełna 3500 tysiąca mieszkańców Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej znanych miejsc w Polsce wschodniej. Nazywany często mekką artystów przyciąga turystów o każdej porze roku. Przybywają tu zwabieni niepowtarzalnym klimatem tego malowniczego, położonego w dolinie Wisły miasteczka oraz licznymi imprezami kulturalnymi.

Początki osady w tym miejscu sięgają XI wieku. W sto lat później została ona darowana norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca przez księcia Kazimierza Sprawiedliwego, któremu zawdzięcza ona swoją nazwę. Prawa miejskie otrzymała w połowie XIV wieku. Z tego też okresu pochodzi fundacja tutejszego kościoła farnego oraz zamku, położonego na stromym zboczu nad brzegiem Wisły. Strzegł on przebiegającego tedy szlaku handlowego ze Śląska na Ruś. Dzięki niemu miasto mogło się szybko rozwijać. Do kasy miasta wpływały pieniądze z opłat za przeprawę przez Wisłę oraz cła. W XVI wieku był to jeden z ważniejszych ośrodków handlu zbożem. Z czasem Kazimierz zaczął jednak podupadać na skutek klęsk żywiołowych, załamania się handlu zbożem oraz wojen. Odrodzenie nastąpiło dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym kiedy stał się popularnym letniskiem oraz kolonia artystyczną. 

Kazimierz DolnyGłównymi atutami miasta są jego malownicze położenie oraz zachowana stara zabudowa. Niepowtarzalny klimat kazimierskiego rynku otoczonego renesansowymi kamieniczkami zachęca do spacerów. Kamienice są jednym z najwspanialszych przykładów tak zwanego renesansu lubelskiego. Charakteryzują się wysokimi attykami i bogatymi zdobieniami całych elewacji.  Z jego lewej strony wznosi się kościół farny, w swoim zrębie gotycki ale z renesansowymi wykończeniami i przepięknym szczytem pochodzącym z tej epoki.  

Będąc w Kazimierzu Dolnym nie można pominąć wycieczki do ruin zamku. Choć wędrówka jest trochę męcząca bo wzgórze, na którym zamek został wybudowany jest dość strome to widok na dolinę Wisły wynagradza zmęczenie. Poniżej zamku, przy bulwarach cumują statki wycieczkowe, którymi można wybrać się na rejs po Wiśle. Przy przebiegającej wzdłuż Wisły drogi stoją stare, zabytkowe spichlerze zagospodarowane obecnie głównie na cele turystyczne. Mieszczą się tu hotele, pensjonaty i restauracje.   

Kazimierz Dolny jest piękny o każdej porze roku. Latem jest tu zawsze niezwykle gwarno, zimą zaś refleksyjnie i spokojnie. Festiwale i imprezy kulturalne gromadzą widzów z całej Polski, a w weekendy przybywają osoby, które na kilka godzin chcą się wyrwać z Lublina czy Puław na spacer i wizytę w jednej z kawiarni. Jedno jest pewne – wycieczka do Kazimierza Dolnego na długo pozostaje w pamięci.