Zamek w Uniejowie

Uniejów to niewielkie miasteczko położone na brzegu Warty w województwie łódzkim. Ma ono status uzdrowiska ze względu na znajdujące się tu gorące źródła solankowe, które są obecnie eksploatowane w Termach Uniejowskich. 

Miasto istnieje już prawie 800 lat. Od XIV wieku znajdowała się tu jedna z rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich. Wspomnieniem tych czasów jest Zamek Arcybiskupi stojący na sztucznym wzniesieniu na brzegu rzeki. 

Wybudowany został w XIV wieku na miejscu dawnego drewnianego fortalicjum. Inicjatorem jego budowy był arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki. Powstałą czworokątna warownia otoczona murami obronnymi, fosą i palisadą. Z budynkiem mieszkalnym łączyła się kaplica zamkowa oraz wysoka baszta, która przetrwała do naszych czasów.    

W kolejnych wiekach zamek był sukcesywnie rozbudowywany i dostosowywany do nowych trendów architektonicznych. W połowie XVII wieku po kolejnych pracach powstała tu okazała rezydencja renesansowo-barokowa, która prawie całkowicie zatraciła walory obronne. Jednak już po kilku latach zamek spustoszyły wojska szwedzkie. Kolejne lata przyniosły dalsze zniszczenia na skutek wojen oraz pożarów. 

Dopiero w połowie XIX wieku przystąpiono do jego odbudowy dodając nowe elementy klasycystyczne. Wszystko to sprawiło, że zamek w Uniejowie jest ciekawym przykładem nakładania się stylów. Widoczne są wszystkie etapy jego budowy, zaznaczają się elementy architektoniczne od gotyku po klasycyzm.  Obecnie po długim okresie niszczenia rezydencja została odbudowana i mieści się tu hotel. Niedaleko zlokalizowane są przyciągające wielu turystów i kuracjuszy termy.