Lipce Reymontowskie

Dla osób zmęczonych miejskim gwarem dobrym pomysłem na wycieczkę mogą być lipce Reymontowskie. Ta licząca nieco ponad 1000 mieszkańców wieś w województwie łódzkim, w powiecie skierniewickim jest skarbnicą wiedzy o polskim nobliście Władysławie Reymoncie.

Władysław Reymont mieszkał w Lipcach w latach 1888 – 1894, kiedy pracował na kolei warszawsko – wiedeńskiej. Do dziś oglądać można domek dróżnika, który stanowił w tym czasie jego mieszkanie. Rozgłos miejscowości przyniosła powieść „Chłopi”, której akcję Reymont umieścił właśnie we wsi, w której spędził ponad pięć lat swojego życia.

W nawiązaniu do tych wydarzeń w 1982 roku rozpoczęto organizowanie w Lipcach Muzeum regionalnego. Jego siedzibą stały się zabudowania dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów. Posiada ono ciekawy dział historyczno – etnograficzny pokazujący życie dawnych mieszkańców wsi. Zgromadzono tu liczne przedmioty codziennego użytku, stroje regionalne oraz rękodzieło ludowe. Osobna wystawa poświecona jest pobytowi Reymonta w Lipcach i przedstawiająca pamiątki po nim.

Na początku XXI wieku na terenach przyległych do Muzeum powstałą Zagroda Ludowa. Do tego mini skansenu przeniesiono budynki mieszkalne i gospodarcze z najbliższej okolicy. Budynki są wyposażone w dawne sprzęty gospodarskie i mają przybliżać życie codzienne ludności Lipiec w przeszłości.

Lipce są także siedzibą muzeum Czynu Zbrojnego, które pokazuje historię powiatu Skierniewickiego podczas II wojny światowej. W planach jest poszerzenie ekspozycji o okres sięgający od 1914 do 1989 roku. Na wystawach oglądać można uzbrojenie, mundury oraz przedmioty codziennego użytku żołnierzy walczących podczas wojny obronnej 1939 roku, a także liczne zbiory związane z działalnością na tych terenach oddziałów partyzanckich.

Pobyt w Lipcach Reymontowskich, zagubionych wśród pól i lasów środkowej Polski to doskonały pomysł na odpoczynek od zgiełku miasta. Warto przybyć tu by pooddychać klimatem dawnej wsi i zobaczyć jak to naprawdę w „Chłopach” było.