Ciechocinek

W dolinie Wisły, około 40 kilometrów na północ od Włocławka znajduje się jedno z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich uzdrowisk. Ciechocinek, ze swoimi potężnymi tężniami solankowymi to znak rozpoznawczy województwa kujawsko-pomorskiego.

Choć początki osadnictwa na tym terenie sięgają czasów wczesnego średniowiecza to dopiero przełom wieku XVIII i  XIX przyniósł Ciechocinkowi rozkwit. Kiedy w wyniku I Rozbioru Polski Austria zagarnęła kopalnie soli w Bochni i Wieliczce rozpoczęto poszukiwania nowych źródeł ich pozyskiwania. Najbardziej przydatne okazały się wody solankowe, których wielkie złoża odkryto w Ciechocinku i jego okolicach. Po kolejnych rozbiorach i wojnach tutejsze źródła przeszły na własność Skarbu Państwa Królestwa Polskiego. Wybudowano wtedy pierwsze tężnie oraz warzelnie soli. 

Wykorzystywane początkowo do celów gospodarczych solanki zostały w końcu lat dwudziestych XIX wieku poddane pierwszym badaniom. W ten sposób pojawiły się pierwsze informacje o leczniczych właściwościach ciechocińskich źródeł. W około 10 lat później pojawiły się pierwsze zakłady kąpielowe oraz zakład leczniczy. W ten sposób rozpoczęła się kariera Ciechocinka jako uzdrowiska.

Jego sława przetrwała zabory, obydwie wojny oraz okres PRL-u. rocznie przyjmuje ono ponad 100 tysięcy turystów i kuracjuszy. Przyciąga ich tutaj nie tylko chęć podbudowania zdrowia w jednym z licznych sanatoriów ale także specyficzna atmosfera uzdrowiska z licznymi imprezami kulturalnymi. W Ciechocinku leczy się przede wszystkim choroby układu oddechowego i układu krążenia oraz choroby reumatyczne. W terapii stosuje się zarówno kąpiele solankowe jak i inhalacje.

Symbolem uzdrowiska są potężne, zabytkowe tężnie solankowe. Najstarsze z nich pochodzą z I połowy XIX wieku. Spacery w ich obrębie sprzyjają inhalacji dróg oddechowych przy pomocy powietrza bogatego w jod. Tutejsze wody nadają się także do picia. Można ich spróbować w pijalni zbudowanej w stylu szwajcarskim pod koniec XIX wieku. 

Ciechocinek to miasto pełne zieleni. Wspaniały park zdrojowy z licznymi kompozycjami kwiatowymi oraz muszlą koncertową w stylu zakopiańskim to miejsce na spokojne spacery. Znajdują się tu także dwie najbardziej znane fontanny w uzdrowisku – Jaś i Małgosia oraz Grzybek.

Ciechociński zdrój żyje przez cały rok. Koncerty, wystawy, dancingi i szereg innych imprez kulturalnych i rozrywkowych sprawiają, że nikt kto tu przyjeżdża nie będzie się nudził.