Uzdrowiska – Polanica, Duszniki, Kudowa

Kotlina Kłodzka to region, gdzie szczególnie obficie występują wody mineralne. Są to przede wszystkim szczawy, które wspomagają leczenie osób z chorobami układu oddechowego, układu krążenia oraz narządów ruchu.

Dolnośląskie uzdrowiska to prężnie działające ośrodki lecznicze i turystyczne. Przyciągająco roku nie tylko rzesze kuracjuszy ale także turystów, którym proponują rozliczne atrakcje.

Największym z uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej jest Kudowa Zdrój. Położona na południowych stokach Gór Stołowych posiada łagodny klimat, który różni się zdecydowanie od innych miast w okolicy. W jej centralnej części znajduje się park zdrojowy, deptak oraz pijalnia wód mineralnych, gdzie skosztować można wód Marchlewski i Śniadecki. Przy głównym deptaku wyjątkowo dostojnie prezentują się stare sanatoria, z których najbardziej malowniczym jest Polonia. Nieopodal znajduje się park wodny z licznymi atrakcjami dla młodszych i starszych miłośników pływania.

Kudowa ma także ofertę dla gości lubiących poznawać lokalne ciekawostki. W jej dzielnicy – Czermna znajduje się jedna z trzech w Europie kaplica czaszek, której wnętrze wyłożone jest ludzkimi czaszkami i piszczelami. Z kolei dzieci zadowolone będą na pewno z wizyty w Muzeum Zabawek oraz Muzeum Żaby.

Niedaleko Kudowej-Zdroju leżą znacznie mniejsze Duszniki – Zdrój. Ich kariera rozpoczęła się już w drugiej połowie XVIII wieku. W tutejszym zakładzie przyrodoleczniczym w sześciu wannach można było zażywać zdrowotnych kąpieli. Dziś Duszniki są o wiele bardziej spokojne niż niedaleka Kudowa. Zachowały dzięki temu urok niewielkiego kurortu. Przy głównym deptaku stoi tu biały parterowy dworek Chopina, który można zwiedzać i gdzie odbywają się koncerty pianistyczne. W otaczającym deptak parku zdrojowym biją źródła mineralne, których część można skosztować w pijalni. Poza centrum uzdrowiska znajduje się najważniejszy zabytek Dusznik – XVII wieczny młyn papierniczy mieszczący obecnie Muzeum Papiernictwa.

Ostatnim z kłodzkich uzdrowisk jest Polanica-Zdrój. Leżąca trocheja uboczu i czasami zapominana posiada jednak najbardziej obfite źródła mineralne. Centrum uzdrowiska jest stary park zdrojowy, w którym oprócz rodzimych drzew nasadzono także liczne gatunki egzotyczne, a także krzewy azalii. Na uwagę zasługuje także stara zabudowa uzdrowiskowa oraz liczne wille.

Pobyt w uzdrowiskach Kotliny kłodzkiej pomaga nie tylko ratować zdrowie ale także poznać ten fascynujący region. Wszystkie one położone są w sąsiedztwie Parku Narodowego Gór Stołowych oraz najważniejszych zabytków Kotliny Kłodzkiej. Same także oferują nie tylko możliwość skutecznego leczenia ale także liczne atrakcje zapewniające ciekawy pobyt.