Kopalnia złota w Złotym Stoku

Położony na wjeździe do Kotliny Kłodzkiej i u podnóża Gór Złotych Złoty Stok był w przeszłości jednym z najważniejszych centrów przemysłowych regionu. Od czasów średniowiecznych istniały tu kopalnie wydobywające złoto. W XX wieku zaczęto tu eksploatować także rudy arsenu. Obecnie w nieczynnej sztolni działa Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, które przybliża niezwykle ciekawą historię wydobycia tych cennych surowców.

Pozwolenie na prowadzenie robót górniczych w okolicznych górach wydał cystersom z Kamieńca książę Henryk Probus w II połowie XIII wieku. W sto lat później kopalnie wraz z miastem trafiły w ręce Czechów jako wiano. W 1491 roku Złoty Stok otrzymał nazwę Wolnego Miasta Górniczego i od tego momentu rozpoczął się jego gwałtowny rozwój. Działało tu blisko 150 kopalń oraz kilka hut. Istniała tu także mennica, w której wybijano złote monety do 1621 roku. Wkrótce na hałdach pozostałych po wydobyciu złota zaczęto pozyskiwać arsen, z którego wytwarzano arszenik. Kopalnie złota i arsenu działały w Złotym Stoku działały do 1960 roku.

Pozostały po nich liczne sztolnie, które z czasem były zasypywane. Przyciągały one licznych poszukiwaczy przygód i tajemnic. Organizowali oni nielegalne wyprawy w głąb dawnych kopalń, które często kończyły się urazami.

W 1996 roku w jednej ze starych sztolni otwarto Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Można w nim zapoznać się z przeszłością tutejszych kopalń oraz przekonać się jak wyglądała praca górników. Kopalnia oferuje zwiedzającym liczne atrakcje jak zwiedzania z przewodnikiem Sztolni Gertruda, przejazd dawną kolejką kopalnianą nazywana „pomarańczowym tramwajem”, spotkanie z gnomem, zwiedzanie Sztolni Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Muzeum Minerałów. Ponadto organizowane są liczne imprezy edukacyjne dla młodszych i starszych a na dzieci czeka możliwość samodzielnego wypłukania swojej własnej bryłki złota.