Szkolny Ośrodek Wypoczynkowy "Orle Gniazdo" w Sromowcach Wyżnych - Sromowce Wyżne [pozostałe firmy]

Informacje

Dane kontaktowe (pobierz w formacie vCard)

Szkolny Ośrodek Wypoczynkowy "Orle Gniazdo" w Sromowcach Wyżnych

adres: Szkolny Ośrodek Wypoczynkowy "Orle Gniazdo" w Sromowcach Wyżnych
Nad Zalew 7
34-443 Sromowce Wyżne

Informacje

Ośrodek położony jest nad samym Dunajcem, przy granicy ze Słowacją, w pobliżu Zamku "Dunajec" w Niedzicy oraz Jeziora Czorsztyńskiego.
 
W pobliżu Ośrodka znajduje się przystań flisacka w Kątach (3.5km) słynnego spływu łodziami przez Przełom Dunajca do Krościenka i Szczawnicy, XIV wieczny zamek w Niedzicy (2.5km), ruiny zamku w Czorsztynie z XIV wieku (8km), kościół w Dębnie z XV zaliczany do światowego dziedzictwa kultury (15km). Położone w odległości 1km od Ośrodka przejście graniczne na Słowację umożliwia zwiedzanie malowniczych miejscowości przygranicznych Spiska Stara Wieś (2km) i Czerwony Klasztor (7km) na Słowacji.
 
Z terenu Ośrodka rozciąga się wspaniały widok na
- Pieniny,
- Tatry,
- Jezioro Czorsztyńskie i Jezioro Sromowieckie.

Bliskość Pienin umożliwia odbywanie pieszych wycieczek dostępnych nawet dla mało wprawnego turysty: do Wąwozu Szopczańskiego, na Trzy Korony, na Zamkową Górę, na Sokolicę, do Wąwozu Homole, do Wąwozu Białej Wody.


Ośrodek powstał w latach 20-tych jako szkoła pracy harcerskiej Olgi Małkowskiej, współtwórczyni polskiego harcerstwa. W roku 1965 założycielka przekazała go notarialnie miastu Warszawie. Obecnie Ośrodek jest zarządzany przez m. st. Warszawy. W 2007 roku Szkolny Ośrodek Wypoczynkowy, został jednym z laureatów plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski 2007 w kategorii baza noclegowa.


"...Dyplomem Marszałka Województwa "Za Wkład w Rozwój i Promocję Turystyki w Województwie Małopolskim" oraz reprodukcjami dzieł Nikifora zostało nagrodzonych 21 osób i organizacji wybranych spośród nominowanych przez organizacje działające w sektorze turystyki na terenie Małopolski. ..."

To dzięki Wam, naszym gościom zostaliłmy wyróżnieni w tym konkursie i zajeliśmy II miejsce w kategorii "Baza noclegowa", konkurując z 174 kandydatami. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom głosującym na nas i zapraszamy ponownie.

Ośrodek składa się z kompleksu budynków na powierzchni ponad 2 ha:
- Orle Gniazdo - 70 miejsc w pokojach 1,2,3-osobowych z łazienkami (przystosowany do przyjmowania osób niepełnosprawnych od 01.01.2016 r.),
- Gaździna Oleńka - 45 miejsca w pokojach 1,2,3-osobowych z łazienkami, w budynku jest dostępna kuchnia umożliwiająca samodzielne przygotowanie posiłków.
- Cisowy Dworek - budynek wpisany na listę zabytków - 30 miejsc w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami + 2 apartamenty. Wszystkie pokoje wyposażone są w radio, TV.
- 4 domki campingowe - po 3 miejsca noclegowe z łazienkami
- Watra - z salą kominkową na 35 miejsc.

 
W budynku Orle Gniazdo jest stołówka na 120 miejsc znana z doskonałych posiłków. Ośrodek posiada saunę, rowery rehabilitacyjne, plac zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki, koszykówki, tenisa, miejsce na ognisko, parking na 10 miejsc, wypożyczalnię rowerów (10 szt.).

Ośrodek Orle Gniazdo organizuje przez cały rok turnusy "zielonych" i "białych" szkół, w których jednorazowo może uczestniczyć ok. 120 osób. W okresie wakacji i ferii zimowych zapraszamy na turnusy kolonijne i zimowiska. Od czerwca do sierpnia organizujemy turnusy wczasowe. Przez cały rok wyjazdy integracyjne, szkolenia oraz konferencje.

 
 Dodatkowo dla naszych gości uruchomiliśmy bezprzewodowy dostęp do Internetu w technologii IEEE 802.11b/g, zasięgiem obejmujący 80% terenu ośrodka. Aby skorzystać z Internetu wystarczy posiadać urządzenie pracujące w tym standardzie oraz hasło dostępowe, które można uzyskać w biurze ośrodka

Sromowce Wyżne – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn w Pieninach nad Dunajcem. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.
W Sromowcach Wyżnych na wygonie miał znajdować się zamek, który w XV wieku miał pełnić rolę strażnicy pomocniczej przy zamku czorsztyńskim na granicy polsko-węgierskiej. Aktualnie po zamku nie ma śladu, pozostała jednak nazwa góry, na której ów zamek miał się znajdować – Zamczysko.
Jedną z głównych atrakcji turystycznych Sromowiec Wyżnych jest spływ Przełomem Dunajca. Warto odwiedzić Izbę Regionalną zorganizowaną przez miejscowe koło gospodyń wiejskich. Atrakcją dla turystów jest także zabytkowy kościół pw. św. Stanisława BM, obok którego znajdują się pomniki ówczesnych właścicieli ziemskich i fundatorów kościoła, rodziny Drohojowskich. We wsi odbywają się letnie festyny z występami zespołów regionalnych.
W okolicy wsi znajduje się wyciąg narciarski Polana Sosny oraz elektrownia wodna Niedzica, w której można obejrzeć filmy i zwiedzić niektóre wnętrza tamy na Dunajcu.

Mapa

49.407060,20.338130